Do kiedy musimy wozić dziecko w foteliku samochodowym ?

O tym, że za przewożenie małego dziecka w aucie bez fotelika bezpieczeństwa grozi mandat karny wiedzą chyba wszyscy. Jeżeli natomiast zastanawialiście się kiedyś, "ile trzeba zapłacić" za takie wykroczenie to spieszymy z odpowiedzią: 150 zł i 6 punktów karnych. To tak na marginesie, bo dziecka bez fotelika przewozić po prostu nie wolno gdyż zagraża to jego bezpieczeństwu i tego się trzymamy.

Zastanawialiście się jednak kiedyś do kiedy mamy taki obowiązek ? Czy decydujący jest wiek czy też wzrost, masa ciała naszej pociechy ?

Kwestię powyższą reguluje art. 39 ust. 3 ustawy prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku, z którego wynika, że obowiązek przewożenia dziecka w foteliku w samochodzie osobowym dotyczy każdego malucha, mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

Wyjątkowo, na tylnym siedzeniu pojazdu, możemy przewozić dziecko mające co najmniej 135 cm wzrostu, zapięte za pomocą pasów bezpieczeństwa. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, w której ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika samochodowego. 

Czy zatem wiek dziecka - nie ma  żadnego znaczenia dla obowiązku jego przewożenia w foteliku bezpieczeństwa ? W większości przypadków tak, no ale jak to w prawie bywa jest jedno "ale"...

Otóż, jeżeli zdecydowaliśmy się na założenie dużej rodziny, a na tylnym siedzeniu są już zainstalowane dwa foteliki bezpieczeństwa, co uniemożliwia zainstalowanie trzeciego, na tylnym siedzeniu może być przewożone jedno dziecko bez fotelika, które ukończyło trzy lata, ale pod warunkiem, że ma zapięte pasy bezpieczeństwa, a po bokach są przewożone dzieci w fotelikach bezpieczeństwa.

Jak widać, nie każda duża rodzina musi od razu decydować się na 6-osobowego Vana.

Żeby wpis był kompletny, musimy jeszcze przypomnieć, że istnieje absolutny zakaz przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna w trakcie przewożenia dziecka. 

Jak widzicie dzisiejszy wpis - nie tak poważny jak te ostatnie. Zapraszamy do komentowania na Facebooka.